logo
  • ÚVOD
  • O PROJEKTE
  • PARTNERI
  • AKTIVITY
  • MULTIPLIKAČNÉ PODUJATIA
  • VÝSTUPY
  • VZDELÁVACIE AKTIVITY
  • NAPÍSALI O NÁS
  • FOTOGALÉRIA
Projekt podporila EÚ prostredníctvom programu Erasmus+ © 2017
  • O projekte Odborne vpred

    Cieľom projektu Odborne vpred - Professionally ahead je pripraviť odborné a praktické materiály pre žiakov a absolventov odborných škôl v oblasti poľnohospodárstva pre prechod do praxe.

    Čiastkovými cieľmi je:
    - analyzovať situáciu v zamestnávaní sa v poľnohospodárstve vo všetkých partnerských krajinách.
    - vypracovať štúdiu, ktoré z podmienok najviac ovplyvňujú mladých ľudí pri ich prechode do prvého zamestnania
    - zistiť, aké sú odborné vedomosti a zručnosti žiakov na strednej škole a porovnať ich s úrovňou na veľmi podobnej v Čechách
    - vyhodnotiť tieto zručnosti z pohľadu zamestnávateľov v oblasti poľnohospodárstva - súkromný sektor
    - porovnať požiadavky zamestnávateľov v každej partnerskej krajine
    - zistiť a vyhodnotiť podmienky na samozamestnanie Mladého farmára
    - porovnať podmienky podpôr v partnerských krajinách pri založení podniku Mladého farmára, ktorým sa absolvent školy stáva
    - získať informácie o možnostiach spolupráce farmárov na vidieku pri zakladaní spoločných podnikov a spolupráci s organizáciami, ktoré pracujú na vidieku a zastrešujú život ľudí na vidieku.
    - vypracovať doplňujúce vzdelávacie materiály pre lepší prechod do zamestnania mladých ľudí

    Tieto témy odzrkadľujú potreby žiakov pri hľadaní si zamestnania po skončení štúdia na strednej škole. Tiež veľmi ovplyvňujú výber správneho odboru na vysokej škole poľnohospodárskeho charakteru, prípadne inej vysokej školy, ktorá ich bude odborne posúvať k správnemu povolaniu.

    Ďalšou cieľovou skupinou, ktorú budeme v projekte analyzovať a zároveň napĺňať jej potreby je poľnohospodárska verejnosť v podnikoch a na farmách, kde je veková hranica posunutá dosť vysoko a je tu potrebná generačná výmena pracovníkov. Požiadavky týchto poľnohospodárov na odborné a praktické zručnosti budúcich pracovníkov sú ale vysoké a preto je ich potrebné poznať a správne prispôsobiť vzdelávanie na školách a aj prax žiakov.

    Samostatnou cieľovou skupinou sú zástupcovia vidieka vo forme organizácií, združení, vedenia obcí, ktorí koordinujú prácu a spoluprácu obyvateľov vidieka pre jeho rozvoj, zvyšovanie životnej úrovne, ale aj udržiavanie tradícií a rozvoj agroturistiky, remesiel a cestovného ruchu. Pedagógovia stredných škôl potrebujú získať tieto informácie a zapracovať ich do učebných osnov, aby vzdelávanie žiakov bolo inovatívne a v spojení s potrebami praxe.